Ružomberský hlas
  • Piatok 26. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Jozef Borčin, foto autor) - Z juhu Váh, zo severu strminy Ostrého a Havrana ohraničujú dedinu, ktorá nesie meno po svojom prvom šoltýsovi (zakladateľovi alebo spoluzakladateľovi osídlenia obce na základe nemeckého a valašského práva) Šóšovi. Sme v Švošove, obci, ktorej vznik siaha kdesi do druhej polovici 15. storočia. Obyvatelia Švošova sa zaoberali chovom oviec, poľnohospodárstvom, drevorubačstvom, pltníctvom. Známa bola švošovská kompa. V súčasnosti je Švošov obec s modernou výstavbou rodinných domov. Jej obyvatelia žijú čulým spoločenským životom, zachovávajú tradície predkov.
Z každoročných akcií spomenieme bursu, švošovské priadky, zabíjačku, detský karneval, stretnutie s Mikulášom, reprezentačný a batôžkový ples, sadenie májov, Deň Švošova. Aktívni sú divadelní ochotníci, hasiči, športovci. Medzi priateľmi behu je známa Švošovská pätnástka. Členovia turistického oddielu Hrdoš každoročne organizujú nočný a silvestrovský výstup na Hrdoš (Ostré), výstup na Švošovskú hoľu.
Okolie dediny ponúka viaceré možnosti na kratšie vychádzky i túry. Z prírodných zaujímavosti treba spomenúť jaskyňu Zbojnícka diera. Táto korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 9m sa nachádza východne od obce. Je to speleoarcheologická lokalita. V úbočí Havrana sú dva dolomitové suťoviská. Domáci ich volajú Skalné oká. Do Švošovského chotára patrí aj pravobrežná dolná časť Komjatnianskej doliny.
Dominantou okolia Švošova je vrch Ostré. Domáci ho volajú Hrdoš. Tento názov má možno spojenie s postavou Hrdoša, ktorého vo svojej povesti spomína Janko Matuška. Súvis s ním má skôr vrch Ostré, ktorý sa nachádza v hrebeni severne od tohto švošovského. Ak sa na náš vrch pozriete z dediny, tak pochopíte, prečo ho domáci volajú Hrdoš.
Jeho silueta sa hrdo vypína nad Švošovom. Je akoby dolnoliptovský Matterhorn. Na jeho vrchole sa týči 11 m vysoký kríž z oceľových profilov. Jeho diely, materiál na šalovanie a pätky vyniesol na vrchol vrtulník. Osadenie kríža zabezpečilo 35 dobrovoľníkov z dediny. Kríž je umiestnený na južnom vrchole, aby ho bolo zďaleka vidno. A aby to s názvom tohto vrchu bolo ešte dopletenejšie, spomenieme vrch Ostrô nad Ružomberkom – Bielym Potokom, vrch Ostrá v Západných Tatrách, či Ostrá pri Blatnici, Ostrá pri Hnušti, Ostrá Malenica v Strážovkých vrchoch. Vrchov s názvom Ostrý vrch je na Slovensku vyše dvadsať.
Zo Švošova vychádzajú dve turistické značky. Nám už známa červená vedie Komjatnianskou dolinou, Komjatnou, cez Radičinú a Dubovské Lúky do Ružomberka – Rybárpola. Žltá značka vedie do sedla pod Hrdošom (Ostrým), kde sa pripája k žltej značke z Ľubochne na náš vrch. Naše túlačky okolím dediny nás povedú nielen na Hrdoš, ale tiež sa zoznámime s náučným chodníkom Švošovský okruh a spoznáme bralá Havrana.
(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.5/2021)

Vyhľadávanie

Piatok 26. apríl 2024
0:0:0
Online: