Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto rkhlas) - Minulý utorok sme strávili v Mondi SCP Ružomberok. Novinári z celého Slovenska si prezreli nový papierenský stroj PS-19. V tomto príspevku vám ponúkame zaujímavé otázky a odpovede z tlačovej konferencie, na ktorej odpovedali prezident spoločnosti Bernhard Peschek, predseda predstavenstva Miloslav Čurilla a minister hospodárstva Richard Sulík.
Ako vnímate túto investíciu a kde nájdu produkty z nej odbyt?
MILOSLAV ČURILLA: „Touto investíciou sme sa dostali do európskej extraligy. Nie je veľa takých závodov na starom kontinente, ktoré majú výrobnú kapacitu viac ako milión ton ročne, čo je po uvedení nášho PS-19 už aj prípad Mondi SCP Ružomberok. Pre ilustráciu, grafického papiera vyrábame asi 600 tisíc ton, a slovenskú spotrebu dokážeme nasýtiť asi za 10 dní produkcie. Trh pre kartónový papier z PS-19 je celá Európa. V prípade potreby vieme dodať sortiment aj na východné pobrežie USA či na Arabský poloostrov či do Severnej Afriky. Máme zákazníkov aj na Slovensku, ale napríklad aj v Poľsku, Rakúsku či Taliansku.“
BERNHARD PESCHEK: „Fyzicky sme začali s výstavbou papierenského stroja v januári 2018. A už v tomto roku v januári sme boli schopní doručiť prvý produkt našim zákazníkom. V súčasnosti sme vo fáze komplexného testovania. Zaznamenávame veľký pokrok v spolupráci s našimi dodávateľmi a dostali sme pozitívnu spätnú väzbu od našich zákazníkov. Pre Mondi SCP je to veľmi dôležitý projekt, pretože predĺžime našu históriu vo výrobe papiera, a navyše ju obohatíme o nový produkt.“
Je to jediný takýto stroj v Mondi Group, alebo máte v rámci skupiny podobné stroje aj na iných miestach?
MILOSLAV ČURILLA: „Spoločnosť Mondi je jednotkou vo výrobe tohto typu papiera na svete. Podobné stroje sú aj v iných lokalitách, napríklad v Poľsku v našej sesterskej firme Mondi. Je však starší, náš je modernejší. Vyrába však podobný produkt, líši sa však niektorými špecifickými parametrami, podobne ako stroj v ďalšej prevádzke Mondi v Českej republike. Prakticky sú však určené pre ten istý trh a majú podobnú charakteristiku.“
Nový papierenský stroj produkuje obalový papier. Prečo ste sa rozhodli práve pre tento typ?
MILOSLAV ČURILLA: „Do minulého roku tvorilo 10% našej výroby tzv. Special kraft papers (sulfátový papier, pozn. red.) na Papierenskom stroji č.1, bolo to asi 60 tisíc ton ročne. Do spustenia nového papierenského stroja PS-19 bola naša ročná produkcia približne 660 tisíc ton. Náš hlavný sortiment – výroba grafických papierov (kancelárske, A4, A3) – zaznamenáva každoročný pokles záujmu asi o 4%, minulý rok dokonca o 16%. Tým sa len potvrdila naša myšlienka vybudovanie tzv. druhej nohy pre náš podnik – výrobu iného druhu papiera – obalový papier, ktorého spotreba, naopak, významne rastie. Počas koronavírusu tento rast ešte dokonca akceleroval. Ideme teda len v ústrety požiadavkám trhu.“
Koľko financií bolo počas výstavby nového papierenského stroja PS-19 preinvestovaných?
MILOSLAV ČURILLA: „Samotná investícia, teda papierenský stroj, bola vo výške 370 miliónov eur. Aby sme však mohli túto investíciu aj zrealizovať, museli sme predtým postaviť regeneračný kotol č.3 za 128 miliónov eur, novú pec na vápno a iné zariadenia. Približne spočítané a kalkulované – aby mohol stroj PS-19 vyrábať papier, museli sme preinvestovať asi 400 miliónov eur. Nie je to možné stanoviť úplne presne.“
Aký investičný stimul dostala fabrika za túto investíciu?
MILOSLAV ČURILLA: „Tento investičný stimul vo forme daňovej úľavy nám bol poskytnutý na obmedzenú dobu čerpania 10 rokov. To znamená, že od spustenia výroby môžeme znížiť našu daňovú povinnosť o alikvotnú časť. Pomoc bola limitovaná na sumu približne 50 miliónov eur.“
RICHARD SULÍK: „Táto podpora bola schválená ešte predchádzajúcou vládou. S investíciou sa začalo v roku 2018. Je to jednoduchá forma podpory, pretože ide o daňové úľavy z daní, ktoré by bez tejto investície neboli. Stále lepšie ako priame peniaze. Čo sa týka výšky, pri takejto veľkej investícii, ktorá je jednou z najvyšších na Slovensku za posledné roky, je táto podpora primeraná. Nachádzame sa totiž v súťaži s inými krajinami, ktoré tiež ponúkajú daňové úľavy a iné investičné stimuly či príspevky na zamestnanosť.“
Koľko pracovných miest bolo vytvorených v súvislosti s výstavbou nového papierenského stroja?
MILOSLAV ČURILLA: „Táto investícia generovala priamo n Mondi SCP Ružomberok 125 nových pracovných miest. Ako sme však komunikovali už predtým, výstavba nového papierenského stroja podporila aj nepriamych pracovných miest, odhadujeme, že spolu ich je asi 500.“

NAŠA OTÁZKA
Papierenský stroj PS-19 je v prevádzke. Pre región to znamená vyššiu záťaž na životné prostredie, hlavne zvýšenou intenzitou dopravy. Pre Mondi to však prinesie vyššie tržby aj zisky. Znamená to, že aj Ružomberok a obce dolného Liptova budete o to viac podporovať v rozvoji, najmä finančne?
MILOSLAV ČURILLA: „Ďakujem za túto otázku, je určite na mieste. Myslím si, že aj doposiaľ sme nadštandardne spolupracovali s miestnymi samosprávami v regióne, a podporujeme nielen mesto Ružomberok, ale aj okolité obce. Naším cieľom však nie je kompenzovať vplyv výroby peniazmi, ale využívať najmodernejšie technológie a znižovať tak záťaž na životné prostredie. Pri našej štúdií v porovnaní záťaže životného prostredia v regióne pred 15 rokmi a teraz sme zistili, že komplexne sme v najdôležitejších ukazovateľoch dosiahli výrazné zníženie emisií. Samozrejme, že región budeme podporovať aj naďalej. Domnievam sa však, že ľudia najviac ocenia znižovanie našej negatívnej záťaže na tunajšie prostredie. Napríklad aj tým, že čo najviac prepravy sa snažíme presúvať na železnice. Zároveň, dnes, aj pri príležitosti oficiálneho otvorenia papierenského stroja, poskytneme tunajším samosprávam významnú čiastku na podporu života v miestnej komunite.“
Len pre informáciu, mesto Ružomberok dostalo od papierní 150 tisíc eur.

Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: