Ružomberský hlas
  • Piatok 19. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

ĽUBOCHŇA (Jozef Borčin, foto autor) - S ďalšími zaujímavosťami o Ľubochni a jej okolia sa oboznámime absolvovaním náučného chodníka Ľubochňa dolina. Je to okružný chodník so začiatkom a koncom pri obecnom úrade. Jeho dĺžka je približne 9 km a pohodlne sa dá zvládnuť za necelé tri hodiny. Okrem prírodovedného a kultúrno-historického zamerania nás oboznámi aj s dvomi technickými zaujímavosťami. Chodník nie je značený, obsahuje úvodný panel a desať náučných panelov. Vedie západným, a východným okrajom Ľubochne a v Krátkom križuje dolinu. Svojím prevýšením len 50 m je vhodný aj pre rodiny s malými deťmi a pre seniorov.
Úvodný panel je pri obecnom úrade na Námestí Ľ. Nováka. Zobrazené sú na ňom náučné panely a nie veľmi presná mapa trasy náučného chodníka. Prejdeme na západnú stranu námestia a popri Malom parku prichádzame k náučnému panelu č. 1. Cestou našu pozornosť upúta informačný panel o chránenej lipovej aleji a areál s drevenými sochami.
Informačný panel nás informuje o neďalekom kostole sv. Cyrila a Metoda. Dozvieme sa, že posvätenie kostola bolo posledným cirkevným úkonom A. Hlinku pre verejnosť. Prejdeme cez most. V upravenom areáli okolo kostola je socha Panny Márie, drevené vyrezávané súsošie solúnskych bratov a bylinková minizáhradka.
Pokračujeme južne ulicou Pod Orlíkom. Prichádzame k areálu s kamennou studničkou a lavičkami. Na strome je obrázok Panny Márie. Lokalitu zrejme preto volajú Pri Márii. O chvíľu sme pred malou vodnou elektrárňou z r. 1904. O jej histórii a význame informuje náučný panel č. 2.
Po niekoľkých minútach prídeme k panelu č. 3 o histórii lesnej železnici v Ľubochnianskej doline z r. 1904–1966. Po prechode časťou obce s ľudovým názvom Lúčky sme pred panelom č. 4. o Fatranskom sedle. Ďalšia trasa vedie popod zalesnené úbočia k panelu č. 5 o ľubochnianskej sklárni zo 16. storočia, ktorá stála na mieste neďalekej horárne.
Trasa pokračuje k panelu č. 6 o Ľubochnianke. Nakoľko lávka cez riečku je poškodená, nepokračujeme ďalej a vrátime sa k panelu č. 4. Od neho pôjdeme na cestu do doliny. Tá nás privedie k panelu č. 7 Ľubochnianska dolina – geologická stavba a pôdy. Dobre nám padne krátky odpočinok v zastrešenom odpočívadle. Vedľa neho je jednoduchý drevený pomník venovaný lesným robotníkom, ktorí zahynuli pri práci v lese.
K panelu č.6 o Ľubochnianke sa dostaneme lúčnou cestou, ktorá vedie späť na sever. Vrátime sa na asfaltovú cestu a kráčame k dedine. Od panela č. 8 o rastlinstve pokračujeme lesným úbočím po zvážnici k panelu č. 9 o živočíšstve. Neďaleko sú lavičky s ohniskom. Sme vo vyústení Vrátočnej doliny. Niekoľko desiatok metrov vyššie je altánok s ohniskom. Ak máme slaninku alebo špekáčiky, tak určite neodoláme posedeniu pri ohni. Vrátime k sa panelu č. 8 a pokračujeme lesom. O chvíľu kráčame popri viacerých vilách a prichádzame k poslednému panelu o maloplošných chránených územiach v Ľubochnianskej doline. Od neho nás zelená turistická značka privedie do centra Ľubochne.
(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.14/2021 v rubrike Príroda okolia Ružomberka)

Vyhľadávanie

Piatok 19. apríl 2024
0:0:0
Online: