Ružomberský hlas
  • Sobota 20. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Jozef Borčin, foto Pavol Jurík) - Viete, ktorý názov vrchu je najčastejší? Je to Ostrý vrch. Na Slovensku ich je 59. Častý je aj názov Kopa. Najviac ich je pravdepodobne v Západných Tatrách: Veľká a Malá kopa, Tri kopy, Hrubá kopa, Veľká Garajova kopa, Kondratova kopa. Aj v našom okrese máme Kopy. Jedna Kopa je v masíve Choča. Cieľom našej túry bude Kopa, ktorá sa nachádza západne od Ľubochne. Z. Hochmuth ju charakterizuje ako majestátne zakončenie Veľkej Fatry. Dnes je to už „len“ majestátne zakončenie turčianskeho hrebeňa Veľkej Fatry, nakoľko podľa platného geomorfologického členenia Slovenska vrchy severne od Váhu patria do Veľkej Fatry. Tvoria jej podcelok Šípska Fatra. Aj Kopa patrí do nej.
Tí, ktorí v jeseni prechádzali autom, autobusom alebo vlakom popri Krpelianskej priehrade, si určite všimli nádherne sfarbené jesenné úbočia nad vodnou hladinou. Patria našej Kope. Na Kopu vedie z Ľubochne červeno značená trasa, jej začiatok je pri železničnej stanici. Je to zároveň aj začiatok červeno značenej Veľkofatranskej magistrály. Tá vedie celým turčianskym hrebeňom a svoj koniec má na Krížnej.
Svojou dĺžkou 43,8 km a 15-hodinovým prechodom náročným terénom patrí určite k najväčším turistickým dobrodružstvám nielen v našom okrese, ale aj na Slovensku. My sa uspokojíme s výstupom na Kopu. Hoci svojou výškou 1 187 m n. m. nepatrí medzí vysoké kopce, prevýšenie 700 metrov nám dá riadne zabrať.
Po Hlavnej ulici s chránenou lipovou alejou prichádzame na Nám. Ľ. Nováka. Naša červená značka vedie krátkym úsekom spolu so značkou na Jánošíkovu skalu. Po jej odpojení červená pokračuje po lesnej ceste až do vyústenia dolinky Korbeľka. Mimo značky sa tu od r. 1973 nachádza rovnomenná prírodná rezervácia. Dôvodom jej vyhlásenia sú lesné porasty a striedanie lesných spoločenstiev na vápencovom a dolomitovom prostredí. Na severnom okraji rezervácie je zaujímavý bralnatý útvar – tiesňava s vodopádom a viacerými jaskyňami. V najvyššom brale Čertova skala je mohutný jaskynný portál. Menšie jaskynky a previsy sú aj v bralách Havraniek v lesnom úbočí medzi Korbeľkou a Ľubochňou. Časový údaj na smerovníku nám oznamuje, že nás čaká dvojhodinový, zväčša strmý výstup. Odmenou nám budú jedinečné výhľady od kríža na brale.
V r. 2014 ho tu s pomocou vrtuľníka postavili hasiči zo Stankovian. Nahradil poškodený kríž z r. 1988. Nový kríž nejaký vandal v r. 2016 podpílil, chlapi zo Stankovian ho museli spevniť železom. Výhľady od kríža očaria každého turistu. Zľava sa postupne predvádzajú vrchy Krivánskej Malej Fatry so Stohom a Veľkým Rozsutcom. Nad sútokom Váhu a Oravy sa ako vystrelený šíp vypína bralnatý vrch. Asi preto ho ľud z okolia nazval Šíp. Východnejšie spoznávame masív Havrana a Ostré. Za ním sa vypína Veľký Choč. Pekné výhľady sú dôvodom, prečo výstupy na Kopu usporadúvajú nielen turisti z okolitých obcí, ale aj z iných častí Slovenska.

Vyhľadávanie

Sobota 20. apríl 2024
0:0:0
Online: