Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

ŽILINA (Michal Paška, ilustračné foto autor) - 27. Zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v aktuálnom volebnom období sa počas posledného septembrového pondelka uskutočnilo prostredníctvom videokonferencie.
Peniaze z výpomoci v okrese vidieť málo
37 poslancov hlasovalo za, desiati sa zdržali. To je výsledok hlasovania k návrhu tretej tohtoročnej úpravy rozpočtu ŽSK. Poslanec za Okres Ružomberok Ľubomír Kubáň sa v tomto bode venoval kapitálovým výdavkom v doprave, najmä návratnej finančnej výpomoci vo výške 15 miliónov eur, ktorú kraj dostal od ministerstva financií.
„Vyčerpalo sa z nej už približne 11 miliónov eur. Nie je mi zrejmé, dokedy musia byť vyčerpané zvyšné 4 milióny? Budú sa môcť realizovať všetky opravy ciest a mostných objektov do konca tohto obdobia? Neuvažuje Združenie samosprávnych krajov SK8 požiadať rezort financií o preklasifikovanie návratnej finančnej výpomoci na nenávratnú?,“ pýtal sa poslanec, ktorý jedným dychom zhodnotil túto výpomoc pre Okres Ružomberok za dosť značne poddimenzovanú.
„Máme minimum akcií, čo sa týka potrebných opráv ciest alebo mostov. Neuvažuje sa v návrhu rozpočtu zaradiť investičné akcie v tých obvodoch, ktoré majú nízke čerpanie výpomoci? Navrhol by som tiež vypracovať aktuálny zoznam investičných akcií ktoré sa budú realizovať – je mi jasné, že sa menia aj z objektívnych príčin.“
Odpovedala mu predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. „Čo sa týka dopravy, dohodlo sa, že priorita projektov je stanovená aj tým, že sa pravidelne robia obhliadky. Samotní cestári určujú, ktoré objekty by mali byť uprednostnené, nevymýšľame to my. Návratnú finančnú výpomoc máme povinnosť načerpať do roku 2023, s možnosťou predĺženia. Každopádne, každý kraj to poňal po svojom. Rozhodli sme sa, že budeme robiť veci, ktoré sú finančne náročnejšie a nevieme si ich opraviť z vlastných zdrojov: ide najmä o zosuvy, stabilizácie a väčšie rekonštrukcie ciest a mostov,“ vysvetlila predsedníčka ŽSK.
Ocenia tri ženy
Poslanci tiež odsúhlasili aj Návrh na udelenie ocenení Cena ŽSK pre tri osobnosti.
Jednou z nich je Milada Bohovicová. 35 rokov svojho pracovného života sa venovala sociálnej práci - konkrétne náhradnej rodinnej starostlivosti. Lyžiarku Petru Vlhovú čitateľom Ružomberského hlasu určite netreba podrobne predstavovať. Určite známou persónou je pre nich aj Iveta Zuskinová, ktorá veľkú pracovnú stopu zanechala aj v Ružomberku.
O Ivete Zuskinovej
„Svojim celoživotným odborným pôsobením v Liptove získala komplexné poznatky o spôsobe života a kultúre rôznych spoločenských vrstiev v minulosti. Významne sa podieľala na výstavbe, sprevádzkovaní, tvorbe expozícií a programových podujatí Múzea liptovskej dediny v Pribyline. V októbri 1969 nastúpila do Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku a zároveň začala externé štúdium etnografie a folkloristiky na Univerzite Komenského v Bratislave, ktoré ukončila v roku 1975,“ predstavil ju ŽSK v dôvodovej správe na udelenie ocenenia.
Poslanci sa tiež dozvedeli, že Iveta Zuskinová pracovala ako odborná pracovníčka, vedúca národopisného oddelenia a v rokoch 2003 – 2012 ako riaditeľka múzea. V Liptovskom múzeu pracovala do roku 2014 (odpracovala v ňom 45 rokov). Z Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku vybudovala významné odborné pracovisko.
Ako sme vás už niekoľkokrát informovali aj v našich novinách, je aj autorkou viacerých monografií o tradičnej kultúre Liptova. Zameriava sa v nich na ovčiarstvo, remeslo a ľudovú výrobu, ľudové staviteľstvo, textilné techniky, ľudovú stravu a kultúrnu históriu obcí Liptova.
Aj o tomto rokovali
Zelenú medzi poslancami dostalo aj Memorandum o spolupráci medzi Žilinským samosprávnym krajom a Mestom Žilina pri realizácii projektu Žilina Beskydy 2026, spolufinancovanie viacerých projektov z externých zdrojov, Schválenie členstva ŽSK v záujmovom združení právnických osôb InoVia, Správa o príprave Správy ciest ŽSK na nadchádzajúce zimné obdobie či Správa o činnosti Rozvojovej agentúry ŽSK za rok 2020. Odsúhlasené boli aj Zásady kontrolnej činnosti útvaru hlavného kontrolóra ŽSK a Správa o činnosti útvaru hlavného kontrolóra ŽSK za 1. polrok 2021.
Zlý stav viacerých ciest
V interpeláciách sa Ľubomír Kubáň venoval zlému stavu ciest III. triedy. Poukázal na viaceré problémové úseky ciest na Korytnici, v Liptovských Revúcach, v Liptovskej Osade, i v Liptovskej Lužnej. Nevynechal ani problémy v niektorých úsekoch ciest v Hrboltovej, vo Švošove, v Ľubochni a v Stankovanoch. „Chcem sa opýtať, akou formou sa bude pristupovať k týmto úsekom. Bude dochádzať iba k opravám takzvanými vysprávkami alebo sa pristúpi k opravám celého povrchu? Budeme uvedené komunikácie opravovať stále iba v rámci bežnej údržby prostredníctvom Správy ciest ŽSK alebo v rámci kapitálových výdavkov ako väčšie súvislé opravy, čo si tieto komunikácie aj vyžadujú?,“ a pripomenul, že dolný Liptov je na tom žalostne čo sa týka cyklotrás. Keďže uvedené cesty využívajú aj cyklisti, žiadal o ich urýchlené opravy.
„Kvôli opravám sa už uskutočnilo stretnutie so starostami, z ktorého vyplynuli určité kroky. Na Vaše dotazy zodpovieme písomne,“ reagovala Erika Jurinová. S Ľubomírom Kubáňom súhlasil, čo sa opráv ciest týka, aj poslanec za Okres Ružomberok Michal Slašťan.
.........
(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.19/2021)

Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: