Ružomberský hlas
  • Piatok 29. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto Rudolf Maškurica) - Inak sa to nedá nazvať. V dnešnej európskej premiére vyhrávali basketbalistky MBK Ružomberok nad belgickým Liège Panthers len 66 sekúnd (plný hrací čas zápasu je 40 minút). A to stačilo tímu Juraja Suju na to, aby náročný duel s kvalitným družstvom z poprednej európskej súťaže vyhral. "Gratulujem súperovi. Ružomberok síce viedol len minútu v zápase, ale tú najdôležitejšiu, a to je umenie," komentoval stretnutie tréner hostí Pierre Cornia. "Som rád, že sme dnes vyhrali, že tu znovu po 2,5 roku sedíme po víťaznom zápase v Európe. Je to stále veľká vec v podmienkach, v ktorých fungujeme," kontroval domáci kouč Juraj Suja.
Ružomberku sa nedarilo. Vôbec. Úradujúci slovenský majster prehrával v prvej štvrtine aj 7:22. Katastrofálna obrana, takmer žiadna energia (až na Havranovú a potom Turudićovú). S týmto všetkým musel tréner domácich vnútorne bojovať. Spolu s asistentom Michalom Porubčanom sa snažili naše žabky upozorniť na to, čo robia zle.
Dnes nebolo na lavičke MBK príliš veľa kriku. Naopak. Skúsený a úspešný tréner MBK, lodivod národného tímu žien, zvolil opačnú taktiku. Pokoj a sústredenie sa na zápas. Napriek nepriaznivému vývoju, zlej hre, chýbajúcej energii.
A. Vyšlo to. Skalných 200 divákov to videlo na vlastné oči, ostatné stovky, tisícky, cez živý prenos. Ružomberok síce proti dravému, mladému, energickému, talentovanému a kvalitnému belgickému družstvu takmer celý zápas prehrával, doťahoval skóre. Nedarilo sa. Ruža dnes skrátka nemala svoj deň, napriek tomu vyhrala.
Áno, je to zázrak. V pravom zmysle slova hlavne s ohľadom na podmienky, v akých MBK Ružomberok existuje, pracuje, pôsobí. Má takmer najnižší rozpočet za uplynulé roky, hoci je trojnásobný úradujúci majster SR. Na lavičke musí trpieť Motleyovú, ktorá je zdravá/chorá, neschopná hrať. Basketbalistka, ktorá mala byť ťahúnkou družstva, a jej budúcnosť (v MBK) je otázna...
Trénerovi Sujovi (a jeho asistentovi Porubčanovi, ako aj kočkám z MBK) patrí veľké poďakovanie, poklona, rešpekt a uznanie. Aj Škvarekovej, Oravcovej, Kubáňovej. Babám, ktoré síce nenaskočili do zápasu, ale z lavičky vytrvalo a neustále žili s tímom, povzbudzovali a vnášali do družstva pozítívnu energiu.
Dnes sa v Koniarni udial zázrak. Naozaj. Kto nebol, nevidel nezažil, nepochopí. Ostatní snáď dajú za pravdu. Toto je veľká vec pre náš basketbal, pre naše mesto, pre všetkých, ktorým na dobrom mene Ružomberka a basketbalu zvlášť záleží!
Európsky pohár FIBA, 1. kolo: MBK Ružomberok – Liège Panthers (BEL) 72:69 (13:22, 32:35, 50:56). Praženicová 18, Turudićová 14, Burová 13, Havranová 8, Buknová a Graysová po 7, Stašová 3, Uramová 2 – Brewerová 19, Rotbergová 17, Descampsová 12, Leblonová 10, Franquinová 9, Maesová 2. Štvrtiny: 13:22, 19:13, 18:21, 22:13. TH: 15/8 – 14/9. Trojky: 6-6. Diváci: 200. Úspešnosť streľby: 42,6% – 46,6%. Najviac času na palubovke (MBK): Praženicová 35:28, Turudićová 30:43, Burová 30:39, Graysová 29:05, Stašová 23:32, Havranová 22:22, Buknová 16:48.