Ružomberský hlas
  • Piatok 19. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (vm, foto mas) - Predposledný októbrový týždeň mohli návštevníci odborného seminára a prezentácie regionálnych značiek v Ružomberku spoznať tradičných producentov z územia Liptova a držiteľov regionálnej značky v Českej a Slovenskej republike. „Podujatie hodnotím vynikajúco, najmä z reakcie našich kolegov a priaznivcov, s ktorými sme sa stretli. Táto dvojdňová aktivita zakončená remeselným jarmokom bola skvelá a podnetná. Máme cenné skúsenosti zo zavádzania regionálnych produktov, ktoré sme si mohli vymeniť. Pevne verím, že v krátkej dobe vznikne na Slovensku spoločná regionálna značka Liptov, ktorú vytvoríme s ostatnými aktérmi na našom území,“ hovorí Rastislav Horvát, štatutárny zástupca Miestnej akčnej skupiny Dolný Liptov, ktorá organizovala prezentáciu šikovných remeselníkov a výsledku ich práce vo štvrtok a piatok 21.-22. októbra 2021. „Som veľmi rád, že sme tu privítali zástupcov z Čiech a z iných miestnych akčných skupín. Na tomto podujatí vidno, že to má zmysel robiť so srdcom a prispievať k identite nášho územia, nášho krásneho Liptova.“
Ružomberčania mohli zažiť regionálne značky naživo, a to vďaka piatkovej prezentácii 18 producentov z celého Slovenska (Čadca, Bratislava, Horná Lehota, Liptov), ale aj Čiech (Goralsko Svoboda a projektový partner MAS Opavsko). „Mali sme tu drotárov, keramikárov, ručne vyrábané dekorácie do domácnosti, kožené výrobky spojené s kovaním, tkané koberce z Liptova, Liptovskú medovinu a nemôžem zabudnúť na fantastickú kávu z Opavska,“ približuje Veronika Mikulková z dolnoliptovskej MAS.
Medovina aj tkané koberce, ktoré reprezentovali Liptov, ešte však oficiálne nenesú označenie regionálnej značky. Dolnoliptovská MAS spoločne s ostatnými aktérmi na území intenzívne pracujú na tom, aby raz takúto „značku pôvodu“ niesli aj produkty z celého územia Liptov. Bude ich charakterizovať originalita, tradičné suroviny alebo dlhodobý vývoj remesla v našej lokalite. Existujú však aj výnimky – ako napríklad káva na Opavsku. „Tam sa káva nepestuje, ale výrobca kompletne spracuje zelené zrná, sám si ich upraží a celý proces prebieha na danom území, ktoré takto rozvíja. A tak môže dostať výnimku a tiež niesť pečať regionálnej značky,“ vysvetľuje V. Mikulková.
Obe aktivity sa mohli zrealizovať vďaka Európskej únii, Európskemu fondu regionálneho rozvoja „Spoločne bez hraníc“, Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika v rámci projektu „Metodika a prax zavádzania regionálnych značiek v ČR a na SVK“ financovaného Fondom malých projektov zo Žilinského samosprávneho kraja a spolupráci projektových partnerov OZ Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov a Místní akční skupina Opavsko z.s.

Vyhľadávanie

Piatok 19. apríl 2024
0:0:0
Online: