Ružomberský hlas
  • Piatok 26. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto Viktor Mydlo) - Do mestského zastupiteľstva smeruje iniciatíva na úplný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Ružomberku. Silvester a pyrotechnika. Tieto dva pojmy patria k sebe aj v Ružomberku každý rok. U niekoho vyvolávajú radosť, potešenie a príjemné zážitky zo svetelných či zvukových efektov. U iných však len obavy, strach, hrôzu a nevôľu.
Podobne ako v iných mestách, aj v Ružomberku platí celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky. S jedinou výnimkou. Na Silvestra, v posledný deň roka, je povolené „zabávať“ sa týmto spôsobom od 18:00 do tretej ráno na Nový rok. Podrobnejšie o tom hovorí platné Všeobecne záväzné nariadenie mesta.
Celoeurópsky trend je však skôr naklonený nepoužívaniu pyrotechniky a úplnému zákazu jej predaja. V Nemecku pred časom schválili zákaz predaja aj používania pyrotechniky, a to bez výnimiek a s tvrdými postihmi. Podobne je to v niekoľkých regiónoch Rakúska, kde sa pokuta za nedodržanie tohto nariadenia môže vyšplhať až do výšky 7 500 eur.
Na Slovensku vznikla na prelome rokov iniciatíva s petíciou za úplný zákaz pyrotechniky, hlavne petárd a delobuchov. Doposiaľ ju podpísalo vyše 23 tisíc ľudí.
Podobná aktivita, ktorá môže vyústiť do zákazu používania pyrotechniky, možno aj bez jedinej výnimky, sa pripravuje aj v Ružomberku. Autorom myšlienky je poslanec mestského zastupiteľstva Michal Kubačka (na snímke), ktorý chce túto tému otvoriť na rokovaní MsZ už čoskoro.
„Plánujem podať návrh na zmenu platného VZN. Žiaľ, napriek tomu, že používanie pyrotechniky je dovolené len na Silvestra, deje sa tak už niekoľko dní predtým aj potom. Používanie pyrotechniky je podľa môjho názoru čoraz agresívnejšie, drzé a nebezpečné. Okrem pekného svetelného efektu na tom naozaj nevidím nič pozitívne.“
Podľa slov M. Kubačku, pyrotechnika výrazne negatívne ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom žijeme. „Stres určitých vekových skupín obyvateľstva, ale aj zvierat, a o neporiadku, ktorý zostáva po pyrotechnike, ani nehovorím. Aj zo skúseností viem, že pravidelne končia v nemocnici na Silvestra viacerí ľudia, pričom ide aj o devastačné poranenia, hlavne pri maloletých.“
Je presvedčený o tom, že argumenty za zákaz používania pyrotechniky výrazne prevyšujú nad potrebou tohto druhu zábavy. „Mesto môže významné udalosti oslavovať napríklad hudobnými vystúpeniami či inými druhmi spoločenských aj verejných podujatí. Je len otázkou času, kedy sa zákaz pyrotechniky dostane aj na rokovacie stoly poslancov NR SR. Nielen v Nemecku je to už samozrejmé. Vidia si ďalej od nosa, pozerajú aj na druhých, a nielen na svoje potešenie.“
M. Kubačka priznal, že vidí aj možné riziká, spojené s dosiahnutím úplného zákazu používania pyrotechniky v Ružomberku. „Je mi jasné, že ak to prejde v zastupiteľstve, bude sa zákaz používania porušovať, nevymizne to úplne, ale, aspoň v to verím – sa výrazne zníži tento hlučný fenomén.“
Podobný názor má aj jeho poslanecký kolega Milan Šlávka. Pre RH potvrdil, že k spomínanej aktivite sa rád pripojí. „Myslím si, že situácia už začína byť v uplynulých rokoch neúnosná. Je mi jasné, že určitá časť občanov, najmä tínedžerov a odrastenejších detí má zo silvestrovskej pyrotechnickej show radosť, ale myslím, že pre väčšinu obyvateľov mesta to začína byť už obťažujúce a stresujúce.“
Otázne podľa neho je, ako sa dodržiavanie úplného zákazu zábavnej pyrotechniky bude kontrolovať, keďže polícia nemôže byť všade. „Ale aspoň nejaký formálny rámec by tomuto obmedzeniu bolo treba dať. Výnimku by som možno počas roka dal len vo výnimočnom prípade pri ohňostroji organizovanom mestom Ružomberok,“ uzavrel problematiku M. Šlávka.

Vyhľadávanie

Piatok 26. apríl 2024
0:0:0
Online: