Ružomberský hlas
  • Piatok 29. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto UK KU) - V Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity si môžete aktuálne (do 25. apríla) pozrieť dve výstavy – Postkomunistický odboj na Slovensku a Gianni Rodari a jeho rozprávkový svet. Prvá z menovaných je prvým komplexným predstavením problematiky protikomunistického odboja na Slovensku. „V atraktívnej textovo-obrazovej podobe predstavuje formy odboja a odporu obyvateľstva proti totalitnému komunistickému režimu v kontexte jeho vývoja od konca druhej svetovej vojny až do jeho pádu v novembri roku 1989. Výstava sa zaoberá celým obdobím odporu voči komunizmu, katolíckym a občianskym disentom, aktivitami tzv. tajnej cirkvi až po pád komunistického režimu a vyrovnaniu sa s ním v slovenskej legislatíve,“ o výstave povedala riaditeľka knižnice Katarína Matušková.
Autormi výstavy sú Ústav pamäti národa a Paneurópska vysoká škola: „Katolícka univerzita v Ružomberku – Univerzitná knižnica sprístupňuje reprezentatívny výber počas prednášky v rámci cyklu Hosť na KU 22. marca 2022.“ Výstava rozoberá viacero tém, ktoré spolu tvoria jeden celok zameraný na protikomunistický odboj. Jednotlivé témy výstavy ponúkajú priestor na oveľa hlbšie a podrobnejšie spracovanie danej problematiky.
Druhá spomínaná výstava – Gianni Rodari a jeho rozprávkový svet - talianski ilustrátori bola otvorená 30. marca za účasti veľvyslankyne Talianskej republiky na Slovensku Catherine Flumiani. „V roku 2020 sme si pripomenuli sté výročie narodenia Gianniho Rodariho (23. októbra 1920), jedného z najobľúbenejších detských autorov vo svete. Jeho rozsiahla tvorba pozostáva z rozprávok, riekaniek, poviedok a románov, pričom nesmieme zabudnúť na jeho esej La grammatica del la fantasia (Gramatika fantázie), ktorá sa stala jedným z nosných pilierov literárnej výchovy. Rodari bol prvým a jediným talianskym autorom, ktorý v roku 1970 získal prestížnu cenu Hans Christian Andersen Award, považovanú za „Nobelovu cenu“ v oblasti detskej literatúry, vysvetlila K. Matušková.
„Rodariho dielo je stále moderné, univerzálne, aktuálne, a preto sa neustále objavuje na knižnom trhu v nových reedíciách a je aj naďalej inšpiráciou pre mnohých umelcov. Na Slovensku sú dobre známe jeho Rozprávky po telefóne (Artforum, 2016), či Cibuľkove dobrodružstvá (Verbarium, 2015). Výstava vznikla pre medzinárodný veľtrh detských kníh v Bologni z iniciatívy regiónu Emilia-Romagna pod kurátorským dohľadom Cooperativa Giannino Stoppani/Accademia Drosselmeier pri príležitosti tohto významného výročia umelca. Pozostáva zo 63 ilustrácií z dielne 21 významných talianskych výtvarných umelcov, legendárnych osobností, veľkých predstaviteľov súčasného výtvarného umenia, či mladých umelcov, ktorí sprevádzali Rodariho detskú tvorbu od šesťdesiatych rokov až po súčasnosť,“ doplnila riaditeľka univerzitnej knižnice.
„Výstava je rozšírená o slovenský kontext - slovenské vydania Rodariho rozprávok a animovaný film Hviezdny taxík Juraja Krumpolca a Igora Derevenca. Súčasťou výstavy sú aj preklady Rodariho rozprávok do slovenčiny, s ktorými sa popasovali študenti talianskej bilingválnej sekcie Gymnázia na ul. L. Sáru v Bratislave.“

Vyhľadávanie

Piatok 29. marec 2024
0:0:0
Online: