Ružomberský hlas
  • Sobota 20. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Ján Sokolský, foto rkhlas) - Písal sa posledný júnový deň. Nič nenaznačovalo, že sa v Ružomberku schyľuje k niečomu nezvyčajnému. K niečom, čo možno človek zažije len raz. Od rána síce zo všetkých strán sálala horúčava, ale predpovede len nevýrazne naznačovali, že by sa niečo také mohlo udiať. A predsa, v popoludňajších hodinách to postupne prišlo. Meteorologická stanica Ružomberok-Štiavnička začala každú hodinu vykazovať teplotu 35°C, neskôr už čoraz častejšie aj hodnotu 36°C. Napokon k pomyselnej tridsaťsedmičke chýbala jedna desatina stupňa. Je vysoko pravdepodobné, že v uliciach mesta bola aj táto teplota prekonaná, ale riaďme sa oficiálnymi meraniami, ktoré sa vykonávajú na východnej periférii okresného sídla. To čo sme vo facebookovom statuse Ružomberského hlasu ohlásili ako predpoklad, sa napokon potvrdil ako fakt.
Nechajme ale už prehovoriť jedného z najlepších odborníkov vo fachu Pavla Faška, vedecko-technického pracovníka pre meteorológiu a klimatológiu zo Slovenského hydrometeorologického ústavu: „30. júna 2022 dosiahla maximálna denná teplota vzduchu v Ružomberku 36,9 °C. Je to najvyššia hodnota tejto charakteristiky teploty vzduchu v Ružomberku aspoň od roku 1961.“ V preklade to možno označiť ako absolútny teplotný rekord pre naše mesto, čo samozrejme nevylučuje, že takáto teplota sa vyskytla, len nebola oficiálne nameraná.
„Takto mimoriadne až extrémne teplo v tomto geografickom prostredí je výnimočná udalosť. Podmienené to bolo výrazným prúdením veľmi teplého vzduchu od juhu do strednej Európy. Bolo to v čase tesne po letnom slnovrate, čo malo vplyv na dĺžku trvania slnečného svitu. A nezanedbateľné bolo aj to, že v takýchto podmienkach sa menej vetrané kotliny, v akej je aj Ružomberok, dobre prehrievajú. K rýchlejšiemu prehrievaniu prispelo aj predošlé suché obdobie,“ vyhodnotil jedinečnú situáciu Pavel Faško.
Pre úplnosť dodávame, že teploty v Ružomberku atakovali alebo prekonali hranicu 35°C aj v ďalších troch dňoch okolo 30. júna, čo je tiež nevšedný jav. Ústav má oficiálnu meteorologickú stanicu v okrese aj v neďalekej Liptovskej Osade, ktorá má však približne o 150 metrov vyššiu nadmorskú výšku ako Ružomberok. Tam v posledný júnový deň namerali 34,2°C, čo ale na absolútny rekord nestačilo (prekonali tam len absolútny júnový rekord – pozn. aut.). Ešte teplejšie bolo v južnej časti dolného Liptova v júli 2007, až 36,2°C, a potom ešte v roku 2013 s hodnotou 34,8°C.

Vyhľadávanie

Sobota 20. apríl 2024
0:0:0
Online: