Ružomberský hlas
  • Štvrtok 25. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Stanislav Surový, foto autor) - Vojna a či pandémia. Obidve pohromy zamestnávajú mysle ľudí tohto sveta. Prežiť alebo zomrieť. Otázka žitia, života.
S chladným počasím, sychravosťou, prichádza viac na myseľ zmysel samotnej cesty životom. Azda preto, že sa blíži aj čas spomienky na zosnulých, keď aj cintoríny viacej ožívajú návštevnosťou.
Zlatá socha
Ružomberský hlavný rínok, Námestie Andreja Hlinku, je výrazne kresťansky, presnejšie katolícky, urbanisticky formovaný. S majákom zlatej sochy Immaculata, Panny Márie.
Nie je to nič také zvláštne, väčšina miest má chrámové stavby dominantne orientované. Možno práve u nás však dva kostoly, spojené lipovou alejou, tvoria intímny uzavretý celok mystického charakteru, patrične doplnený duchom vzdelanosti, školami.
Zároveň tvorí aj vhodnú príležitosť pre náboženské úkony, keď cirkevný život, jeho prejav, vychádza do otvoreného mestského priestoru.
Nebýva to často. Párkrát v roku sa využíva a oživuje aj Kalvária nad mestom na verejný náboženský prejav.
Na tohtoročnú Veľkú noc to bola mystická a mohutná procesia krížovej cesty, využívajúca oba chrámové póly námestia. Procesia sviatku Božie Telo bola, napriek snahe, zastavená v jej úvode búrkou. Kresťanský liturgický rok sa svojím rytmom striedania sviatkov viaže k základnému termínu, ktorým je Veľká noc. Spolu s cirkevnými sviatkami potom pokračuje celá spoločnosť, v podstate aj celý svet.
Bieda schizofrénie
Boli však časy, a mnohým to tak dávno nepripadá, keď sa akýkoľvek verejný prejav náboženských úkonov nepripúšťal. Bola tu vládnuca moc a sila ateistického režimu komunistov v socialistickom štáte.
Neboli biskupi, ani birmovky, ani procesie.
To, že si dávali straníci svoje deti krstiť a sobášiť potajme v kostoloch mimo miest svojich bydlísk, len svedčilo o schizofrénii tej doby.
“Súdruh, XY, vy sa venujete tej fotografii, neprišli by ste mi odfotiť v nedeľu dcéru, pôjde na prvé sväté prijímanie,” zaznela požiadavka vedúceho kádra, príslušníka zároveň jedinej správnej strany, na ružomberskej papierni Supra. Dotyčný fotograf XY bol potom ešte viac prekvapený, keď tento jeho vedúci káder zahájil modlitbu pri slávnostnom obede.
Immaculata a radnica
Rovno oproti radnici, jej priečeliu, dominuje Immaculata, najvýznamnejšie sochárske dielo v meste. Možno sa poslaneckému zboru pri dôležitých rozhodnutiach občas aj oči stretnú, pri pohľade von oknom na ňu. O to viac by mali byť ich konania pamätlivé a uvážlivé.
Máloktoré mestské zastupiteľstvo sa môže takou kontrolou „zhora“ pochváliť. A tiež aj primátor,už ten nový, ktorý príde, nech si je vedomý prítomnosti vysokého kontrolného orgánu.
Immaculata a čísla.
“Som Immaculata, Nepoškvrnené počatie,” znela odpoveď pre malú chudobnú pastierku v Lourdes v roku 1858, keď sa zjavenej postavy pýtala, kto je. Také slovo nevzdelané dievča nikdy nepočulo.
Jedno z dvoch zjavení, ktoré oficiálne uznala aj cirkev.
Druhé zjavenie bolo v nepopulárne známom roku 1917, keď zvíťazila boľševická revolúcia v Rusku. K varovaniu pred touto hrôzou museli prehovoriť samotné nebesá.
„Bludy šíriace sa z Ruska,“ vyslovila varovanie Panna Mária, pol roka pred revolučnou katastrofou.
Zjavenie trom deťom vo Fatime nieslo najväčší mystický odkaz, stále platný.
Stretnutia s tajomnou paňou začali 13. mája a pokračovali každý mesiac v rovnaký deň až do októbra. To posledné zjavenie prebehlo pred mnohotisícovým davom s veľkými a mimoriadnymi atmosferickými úkazmi.
Nepomohlo a ruských boľševikov nezastavilo.
Výsledkom bola obrovská bieda, súženie v krajine a milióny mŕtvych v dôsledku rôznych represií.
Mesiace máj a október sú v katolíckej cirkvi venované zvláštnej mariánskej úcte.
Kuriozita, zvláštnosť, či náhoda, že atentát na pápeža Jána Pavla II. bol práve 13. mája. Vieme, že prežil.
2. svetová vojna
Nemeckí nacisti pomerne ľahko prenikli počas 2. svetovej vojny až k Moskve. V samotnom meste sa už ozývalo dunenie výstrelov a zdalo sa, že mesto padne.
Stalina, vtedajšieho mocného ateistického diktátora a bývalého študenta teológie v jednej osobe, navštívila vtedy známa ruská jasnovidka. Odovzdala mu svoje videnie, že Moskva nepadne, ak svätá ikona Matky Božej, z istého chrámu, obíde okolo Moskvy.
Zakrátko lietadlo s ikonou na palube, trikrát obletelo okolo mesta. Výsledok poznáme.
Viera a laici
Mimo oficiálne cirkevné štruktúry sa vedie život laických náboženských spoločenstiev. Početné sú práve mariánske spoločenstvá, formujúce sa v duchu fatimských zjavení. Modlitebné stretnutia si organizujú v pravidelných termínoch.
Verejným vystúpením bolo stretnutie tohto spoločenstva, pod ružomberskou sochou Panny Márie na námestí pred radnicou, práve na výročie pamätného posledného zjavenia 13. októbra.
Štafetu vedenia stretnutia po svojom švagrovi Svoradovi Kizekovi, ktorý nečakane pred rokom odišiel do večnosti, prevzal Radislav Kendera. Zazneli úvahy v duchu výziev varovania nebeských zjavení, ako červený drak marxizmmu, a tiež základná náplň podujatia, modlitba ruženca.
Veky vekov
Svetlé zajtrajšky, sľubované hlásnou trúbou ideológie komunistov v ére ich bezbrehého mocipanstva nie a nie prísť.
Pokus platný, no načisto nezdarený.
Hrozba celosvetovej vojny, dokonca nukleárnej, nikdy tak blízka nebola ako teraz.
Sme slabí dať sa na odpor.
Zato sme silní v nádeji.
A pomoc najvyššia, ako aj dejiny ukazujú, je vždy najbližšia.
Každá doba je pod ťarchou rôzne sa šíriacich bludov. Len jedny však boli priamo pomenované a označené samotnými nebesiami.
---
(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.20/2022)

Vyhľadávanie

Štvrtok 25. apríl 2024
0:0:0
Online: