Ružomberský hlas
  • Sobota 20. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

VALASKÁ DUBOVÁ (Jozef Borčin, foto autor) - Valaská Dubová je známa turistickej verejnosti vďaka Silvestrovským výstupom na Choč a legendárnej Jánošíkovej krčme. História dediny je pestrá. Prvá písomná zmienka o nej je z r. 1323 pod názvom Dubora.
Erb obce pozostávajúci z gelety - šechtára (vedra na mlieko), naberačky a trúby odkazuje na valaskú kolonizáciu osady. V r. 1474 obec dostala od kráľa privilégia s povinnosťou chrániť cestu na Oravu. Obyvatelia Valaskej Dubovej si užili príkoria či už od Likavského panstva alebo od toho oravského.
V r. 1933 obec vyhorela a po vojne bola znovu vystavaná. Od r. 1941 je súčasťou Liptova. Obyvatelia dediny zachovávajú tradície predkov vďaka folklórnej skupine Choč. V obci sa každoročne uskutočňujú tradičné akcie, ako bursa, stavanie májov, Deň obce, návšteva Mikuláša, Dobrá novina, obecná zabíjačka a iné.
Valaskú Dubovú obklopuje nádherné prírodné prostredie. Od severozápadu sa do sedla Brestová mierne dvíhajú lúčne úbočia. V okolí Brestovej je niekoľko prepadlísk. Sú opradené legendami o zbojníkoch a poklade. Jedna legenda hovorí aj o do podzemia prepadnutej dedine. Nad obcou sa zo severu vypínajú bralnaté Žiarce, v úbočí Choča sa dvíhajú mohutné bralá Solísk.
Za Žiarcami sa nachádza zaujímavo tvarovaný vrch Kunovo s bralami na vrchole. Na východe sa tiahne mohutný masív Choča. Južnú panorámu zaberajú malebné lúky medzi Bralnatým Sokolom a lúčnym hrebienkom zalesneného vŕšku Hulino. Západne sa nad cestou sa vypínajú zalesnené kopce Žiar, Kotolnica a Brada.
Medzi nimi a masívom Radičinej s Krstou horou naše oči potešia lúčne úbočia popretkávané lesíkmi. Postupne navštívime malebné zákutia Valaskej Dubovej. Okrem kupoly Veľkého Choča vystúpime krížovou cestou na Žiarce, poprechádzame sa po lúčnom hrebienku Hulina, pomedzím Liptova a Oravy sa prejdeme do Studničnej. Naša prvá vychádzka okolím Valaskej Dubovej povedie na bralnaté Žiarce, ktoré sa týčia nad severným okrajom obce.
Začiatok trasy nás povedie ulicou, po ktorej vedie modrá značka. Z nej odbočíme do poslednej ulice doľava, ďalej nás budú viesť smerovníky ku krížovej ceste. Opustíme ulicu a pôjdeme lúčnou cestou. Smerovník nás usmerní doprava cez lúku k okraju lesa na začiatok krížovej cesty. Lesný chodník s kamennými zastaveniami krížovej cesty a s lavičkami nás serpentínami dovedie na vrcholovú plošinu. Krátky strmý úsek je zabezpečený lanami.
Na vrchole sú lavičky a vysoký kríž, ktorý bol postavený v r. 2003 na počesť 3. pastoračnej návštevy sv. otca Jána Pavla II. na Slovensku. Od kríža sú nádherné výhľady na dedinu a okolie. Západne sa nad Dubovskými lúkami medzi Radičinou a Čebraťom dvíha dvojvrchol Šiprúňa s Malinom. Južný obzor zaberajú salatínske rázsochy, za nimi sa črtá hrebeň Prašivej. Za dedinou sa smerom k Hulinu tiahnu lúky. Do Valaskej Dubovej sa vrátime tou istou trasou.

Vyhľadávanie

Sobota 20. apríl 2024
0:0:0
Online: